Fotolie Blog fotograficzny

Duch w aparacie fotograficznym

W historii wielu przedmiotów, można znaleźć wiele ciekawostek, które dla jednych są znane, dla zaskakujące, a dla jeszcze innych to temat osobistych poszukiwań i badań. Nawet takie zwykłe urządzenie jak aparat fotograficzny i zdjęcia, mają historię, która może niekiedy szokować. Jak każdy wie, aparat, pozwala na wykonywanie bardzo rozmaitych zdjęć. Dziś na tego typu fotografie może sobie powalić coraz większa ilość osób, tym bardziej, że w posiadaniu wielu osób, znajdują się aparaty fotograficzne zarówno cyfrowych, jak i kompaktowych, oraz tych na tradycyjną kliszę.

Dawniej jednak na zdjęcia mogli sobie pozwolić nieliczni, gdyż były to najczęściej osoby bardzo majętne. Z biegiem czasu koszty zaczęły stopniowo spadać, co można nawet zaobserwować dziś. Na takie sesje spotykały się niekiedy nawet całe rodziny. Co ciekawe, były w okresie fotografii, momenty, że zdjęcia wykonywano również zmarłym członkom rodziny, których charakteryzowano tak jak by spali i pozowano z nimi do zdjęć. Dla nas byłoby to nieco makabryczne, jednak dla ludzi w tamtych czasach, byłą to jedyna pamiątka po zmarłym. Taką pamiątkę bardzo często powielano i rozsyłano do pozostałych członków rodziny. Z kolei historie o tym, że zdjęcie aparatu fotograficznego miało „łapać dusze” innych osób, zna chyba większość z nas, gdyż taki obawy miały osoby, które pierwszy raz widziały jak działa aparat fotograficzny. Jednak należy zauważyć, że wiele osób starało się właśnie z pomocą aparatu fotograficznego udowodnić istnienie duszy. Sukcesy i porażki w tych staraniach, potwierdzają udane fotografie, gdzie widać kule światłą, cienie i mgiełkę, zaś zaprzeczają temu te mniej udane, gdzie niczego, nietypowego nie widać.

Fotografia, więc to nie tylko wykonywanie zdjęć na potrzeby usług z zakresu fotografii portretowej, dziecięcej, czy ślubnej. To naprawdę fascynująca i interesująca historia zdjęć, które powstawały, powstają i z pewnością będą nadal powstawały w najbardziej rozmaitych miejscach, sytuacjach, i które będą dotyczyły ciekawych osób.