Fotolie Blog fotograficzny

Rozbudź zmysły i poznaj cały świat

Zdjęcia, które mamy okazję dziś oglądać, mają niekiedy większą i głębsza historię niż nam się wydaje. Szczególnie dawniej, fotografie miały w sobie coś magicznego, co przyciągało ogromne rzesze osób na wystawy zdjęć. Dziś jest bardzo podobnie, tym bardziej, że do dzisiejszej dyspozycji mamy cały Internet, gdzie można publikować swoje zdjęcia, gdzie odbywają się konkursy fotograficzne, jak i dzięki Internetowi coraz częściej możemy zwiedzać muzea i wystawy (również związane z rozmaitą fotografią) z pomocą kamery internetowej. Tym samym dawna i współczesna technika łącza się dając możliwość zapoznania się z kulturą ora sztuka każdej osobie na całej planecie.

Jednak przekaz i intencje osoby fotografującej, nie zawsze są jasne dla odbiorcy. Konieczna jest w tym celu pewna znajomość zarówno w zakresie kultury, polityki, jak i religii, oraz zachowań społecznych. Bez takiej właśnie wiedzy, z łatwością może dochodzić do manipulowania zarówno poglądami osób, jak i wykorzystywaniu zdjęcia do niewłaściwych celów. W większości sytuacji wykorzystanie zdjęć czy to przez firmy, czy przez osoby prywatne powinno odbywać się za zgodą osoby, która takie zdjęcie wykonała. Czasami należy liczyć się z koniecznością poniesienia odpowiednich kosztów. Anonimowość w Internecie praktycznie nie istnieje, dlatego też naruszenie dóbr osobistych dosyć szybko wychodzi na jaw, szczególnie, kiedy zdjęcie całkowicie nie wpisuje się w stworzone sztuczne ramy. Podobnie rzecz ma się w sytuacji, kiedy dochodzi do niewłaściwego retuszowi, któremu poddawana jest fotografia nie wszystkie, bowiem działania są zawsze pochwalane). Bardzo często w takich przypadkach sprawa lepiej by zakończyła się polubownie. Tego typu historie można, co pewien czas usłyszeć zarówno w telewizji, radiu. Wiele z takich sytuacji i działań, występuje w książkach jako przykład niewiedzy jednych, bądź też chęć nagięcia przepisów i prawa dla własnych celów.

Rzetelnie działające osoby i firmy, nie muszą się oczywiście niczego obawiać. Postępując zgodnie z prawem i kodeksem etycznym, zyskują szacunek i uznanie, co przekłada się na kolejnych klientów, zainteresowanych współpracą zarówno z początkującymi i bardziej doświadczonymi fotografami. Zasady te obejmują w różnym stopniu zakłady działające na rzecz fotografii reklamowej, produktowej, jak i ślubnej, portretowej oraz dziecięcej.