Fotolie Blog fotograficzny

Ucz się, sprawdzaj, pstrykaj zdjęcia

Kiedy tylko zaczynamy swoją przygodę z fotografią, zaczynamy wkraczać w inny, nieco odmienny świat. Jest to o tyle nietypowy świat, gdyż łączy w sobie wiele osób, zwierząt, roślin, ja i narzędzi orz maszyn. Nadawanie im wszystkim cech świadomości byłoby oczywiście błędne, jednak każdego z nas obowiązuje prawo i przepisy, które niekiedy regulują zasady wykonywania zdjęć. Dobrze, więc z jednej strony zapoznać się z tym co wolno a czego nie wolno robić wykonując zdjęcia, w zależności od kraju, w którym przebywamy, bądź też na jakich zasadach można je publikować. Warto zastosować się do obowiązujących przepisów, gdyż w przypadku naruszania prawa, można spodziewać się określonych konsekwencji.

W zakresie zasad oraz sugestii, można chociażby kierować się takimi czynnikami jak chociażby to by zacząć swoją przygodę od tego by poznawać fotografię innych osób. Znalezienie takich zdjęć, nie będzie z pewnością trudne. Liczne fora, blogi oraz strony firm, zawierają bardzo często tego typu zdjęcia, dzięki czemu można samemu określić pomysł i efekt takiej pracy. W przypadku stron prowadzonych przez profesjonalistów, można niekiedy liczyć na dodatkowe informacje z zakresu wprowadzonych do aparatu ustawień, jak przesłona, czy czas naświetlania. Na początku, wiele osób doradza wykonywanie dużej ilości zdjęć, przy rozmaitych ustawieniach, co pozwala na późniejszą analizę i ocenę tego, co wykonaliśmy dobrze, co zaś poszło nie tak jak powinno. Warto również wzorować się i starać odtwarzać zdjęcia, które przypadły nam do gustu. Niekiedy istotne stają się również same ustawienia, jakie należy zastosować w aparacie, kiedy nie korzystamy z trybu automatycznego (sam system automatyczny, osobno dobiera przesłonę i czas naświetlania). W tym celu do przeglądania zdjęć, przyda nam się z pewnością specjalny program, który pozwala na określenie większości z ustawień, które zostały tam wcześniej przez nas wprowadzone. Tu z kolei wychodzi nam z pomocą Internet, gdyż można znaleźć darmowe wersje takich właśnie programów.

Na sam koniec, choć to nie wszystko, należy pamiętać, że wykonywanie zdjęć dla innych osób, powinniśmy wykonywać szanując ich osobę. Publikacja powinna być zawsze poprzedzona zgodą i akceptacją. W przeciwnym razie można mieć nawet duże nieprzyjemności.

Jednak najważniejsze jest to, by fotografia sprawiała nam radość, gdyż tylko wówczas osiągać będziemy sukcesy i osobistą satysfakcję.